Jak zamontować obudowę drzwi i okien
Obudowa to listwa, która obramowuje otwór drzwiowy lub okienny. Oprócz upiększenia otworu, osłonki zakrywają szczeliny między ścianami i ościeżnicami oraz ukrywają surowe krawędzie suchej zabudowy. Przed owinięciem obudowy wokół okna lub drzwi zewnętrznych, dodaj izolację. Luźno wypełnij szczeliny strzępkami izolacji z włókna szklanego, wbitymi w nie za pomocą noża do suchej zabudowy lub podobnego narzędzia, albo zastosuj nie rozprężającą się izolację z pianki natryskowej.
Obudowy zazwyczaj są takie same w całym pomieszczeniu, jeśli nie w całym domu, ale nie jest to sztywna i szybka zasada. W rzeczywistości, tworzenie hierarchii detali obudowy dodaje wizualnego zainteresowania i bogactwa do pokoju lub domu. Rozważmy wykonanie szerszych osłonek na drzwi zewnętrzne niż na drzwi wewnętrzne i okna. Albo dostosuj rozmiar obudowy do wielkości otworu: Większe otwory wymagają większych osłonek. Wykorzystaj swoją wyobraźnię.
Czego potrzebujesz
- Taśma miernicza
- Piła do cięcia pod kątem i piła grzbietowa lub ukośna
- Młotek
- Zestaw do wbijania gwoździ,
- Wiertarka/driver
- Foremki
- Gwoździe wykończeniowe 4d, 6d lub 8d (w zależności od grubości listwy)
- 2-calowe wkręty do listew ozdobnych
Opcja projektowa: Przycinanie złączy czołowych
Jeśli osłony są płaskimi deskami, tradycyjnie - i łatwiej - stosuje się złącza doczołowe (po lewej). W złączu doczołowym końce są przycięte prostopadle, a elementy łączone doczołowo. Najczęściej łuska czołowa znajduje się na łuskach bocznych, ale czasami łuska czołowa jest montowana pomiędzy łuskami bocznymi - to kwestia preferencji.
Klocki narożne (po prawej) weszły do użytku w epoce wiktoriańskiej. Dodają one element dekoracyjny i pozwalają na stosowanie połączeń doczołowych z ozdobnymi formowanymi osłonami, które w przeciwnym razie musiałyby być cięte pod kątem. Bloki są nieco szersze i grubsze niż obudowa, co czyni je najbardziej wyrozumiałym sposobem na owinięcie listwy wokół otworu okiennego lub drzwiowego.
Krok 1: Narysuj linię dla krawędzi ościeżnicy
Obudowy są zwykle ustawione tak, aby pozostawić 1/8 cala widocznej krawędzi ościeża. Nazywa się to szczeliną. Aby ułożyć ościeże, ustaw kwadrat kombinowany na 1/8 cala lub 1/4 cala, przytrzymaj ołówek w nacięciu na krawędzi i narysuj linię wzdłuż ościeża i obu ościeży bocznych.
Krok 2: Zamocuj osłony boczne
Odmierz odległość od podłogi do ościeża po obu stronach i przytnij boczne osłony na odpowiednią długość. Przymocuj osłonki boczne pięcioma parami gwoździ od góry do dołu. Pozwól, aby gwoździe wystawały na wypadek, gdybyś musiał je wyciągnąć, aby przyciąć osłonkę lub dopasować jej położenie, gdy będziesz montował osłonkę głowy.
Krok 3: Wbijanie gwoździ
Większość osłonek jest nacinana z tyłu, to znaczy, że z tyłu mają wycięty płytki kanał (lub kanały). Kanały te pozwalają na uwzględnienie nieregularności w ścianie, dzięki czemu listwa może ściśle przylegać do ściany i ościeża. Kiedy instalujesz obudowę, wbij gwoździe przez solidne krawędzie.
Krok 4: Przycinanie osłonki czołowej
Przytnij osłonkę na głowę mniej więcej na długość. Jeśli listwa jest ścięta, jak pokazano tutaj, zacznij od kawałka, który jest nieco dłuższy niż potrzeba i ostrożnie przytnij go, aby pasował. W przypadku osłonek na głowę łączonych na styk przytnij jeden koniec prostopadle i przytrzymaj go w miejscu, aby zaznaczyć dokładne cięcie po drugiej stronie.
Krok 5: Ustawianie osłonki na głowę
Przybij osłonę wezgłowia do ściany i ościeża wezgłowia trzema parami gwoździ. Jako zabezpieczenie przed otwarciem skosów, wywierć otwory w osłonie i wbij 2-calowe wkręty z łbem ściętym przez osłonę głowy w osłony boczne, jak pokazano na rysunku. Ustaw wszystkie gwoździe, gdy będziesz zadowolony z dopasowania.
Obudowa okna
Krok 1: Wybór rodzaju osłony
Obudowa okna jest taka sama jak drzwi, z tą różnicą, że nie sięga do samej podłogi. Można wybrać jedną z dwóch opcji: Styl tradycyjny ma parapet, który lekko wystaje w głąb pomieszczenia u dołu okna. Parapet, który technicznie nazywa się stołkiem, jest pierwszym elementem wykończeniowym. Obudowy boczne przylegają do górnej części parapetu. Jako wykończenie pod parapetem umieszcza się element obudowy zwany fartuchem.
W mniej tradycyjnej konstrukcji parapet jest eliminowany, a obudowa jest owijana wokół okna jak rama obrazu. Ta technika wymaga nieco większej wprawy w wykonywaniu połączeń. Nie ma wyraźnego punktu wyjścia, wystarczy wybrać jeden z boków i od niego zaczynać.
Tradycyjne wykończenie okna zaczyna się od stołka. Użyj wyrzynarki, aby przyciąć rogi na obu końcach, tak aby ściśle przylegały do suchej zabudowy i boków ościeży.
Krok 2: Zamontuj fartuch
Fartuch jest mocowany pod taboretem jako ostatni element wykończenia okna. Zmierz pomiędzy zewnętrznymi stronami osłon bocznych, aby określić długość fartucha. Jeśli fartuch ma profil formowany, sfazuj jego końce w kierunku ściany. Następnie przyklej mały kawałek listwy jako powrót do ściany.
Komentarze (0)