Odnawiamy drewniany jacht
Pośród jachtów wykonywanych z włókien węglowych cały czas znajdują się także takie łodzie, które w całości albo w części wykonane są z drewna. Takie jachty wymagać będą większej dbałości i uwagi niż nowoczesne propozycje. Wykonanie niezbędnych prac konserwacyjnych i renowacyjnych sprawi, że łódź utrzyma się w dobrym stanie.
Lato to najlepszy czas na wykonanie prac remontowych i modernizacyjnych na łodzi. Jeśli ostatni sezon był przez konserwacji to będzie ten moment, w którym trzeba taką pracę wykonać. Jakie elementy trzeba będzie sprawdzić? Na pewno pokład: rumpel, zrębnice, handrelingi, gretingi, oklepunki oraz inne elementy. Oczywiście warto zajrzeć do wnętrza, sprawdzić szkielet kadłuba, grodzie, schodnie, jaskółki, drzwiczki szafek.
Jakie drewno wybrać?
Do budowy jachtów wykorzystuje się różne rodzaje surowców. Do tych najbardziej popularnych należy zaliczyć laminaty, włókna węglowe, szklane i stal. W przystaniach nadal pojawiają się łodzie z drewna, bądź to wyłącznie z drewna albo też łączonego z innymi materiałami jak stal, tworzywa sztuczne czy kompozyty. Dobór odpowiedniego drewna musi być przemyślany w należytym stopniu. Za popełnione błędy będziemy musieli zapłacić potem w trakcie częstego serwisowania jachtu. Jaki rodzaj drewna powinno się wybrać? Wśród tych chętnie wybieranych będą tek, iroko, mahoń sapeli.
W jaki sposób przygotować drewno?
Nawet w mało istotnych częściach użycie drewna będzie wymagać odpowiedniego przygotowania. Jeśli chcemy wykonać rozwiązanie z gładką i trwałą powierzchnią będzie można wykorzystywać szlifierkę taśmową. To sprzęt doskonały, gdy trzeba oczyszczać duże obszary drewna. Szlifierka kątowa może natomiast nadawać odpowiedni kształt, usuwać rysy i pęknięcia. Dokupując również wałek szlifierski z giętką formą można modelować kształt powierzchni drewnianych. Również do konserwowania drewna trzeba będzie używać odpowiedniego sprzętu. Chemiczna obróbka jest często pomijana. Brak zabezpieczenia doprowadzić może do tego, że pojawią się pęknięcia, które nie zawsze będzie można usunąć zwykłą szpachlą do drewna. Pierwszy proces jakiemu należy poddać drewno to zawsze osuszanie, potem przygotowujemy powierzchnię usuwając plamy oraz kurz. Ostatni etap to konserwacja, do której wykorzystać można specjalny impregnujący olej.
W trakcie renowacji taką najważniejszą kwestią będzie realizacja klejenia elementów drewnianych. Stosując materiały drewniane w jachcie trzeba pamiętać, że może nastąpić proces kurczenia czy pęcznienia. Dlatego ważne będzie wybranie dobrych klejów montażowych i uszczelniających.
Komentarze (0)