Jak zapobiec zawilgoceniu okien w zimie?
Okres jesienno-zimowy jest szczególnie trudny dla naszego zdrowia i zdrowia okien. Jeśli nie zadbasz o swoją stolarkę okienną, konsekwencją może być gromadzenie się wody na parapetach i pleśń na oknach. Jak powstrzymać gromadzenie się pary wodnej na oknach?
Skąd wzięło się parowanie okien?
Parowanie okien występuje w sposób naturalny, gdy mamy do czynienia z dużą wilgotnością powietrza i znacznymi różnicami temperatur pomiędzy wnętrzem i zewnętrzem domu. Najbardziej drastyczne zmiany temperatury występują jesienią i zimą. To właśnie wtedy na oknach może tworzyć się kondensacja. Może to utrudniać utrzymanie okien w czystości i utrzymanie komfortowej temperatury w domu.
To, co nazywane jest również poceniem się, to parowanie okien. Jest to powszechne zjawisko, które jest nawet rozpoznawane przez właścicieli okien. Nie jest to oznaka złej jakości okien czy złego stanu technicznego. Zjawisko to może być spowodowane wieloma czynnikami. Kondensacja powstaje w momencie kontaktu ciepłego powietrza z bardzo niską temperaturą. Najczęściej występuje to w dolnej części szyby, w okolicach krawędzi i ram. Jest to spowodowane grzejnikami, które są umieszczone pod parapetami.
Pocenie się okien PCV może wynikać z dwóch głównych przyczyn:
- Wysoki poziom wilgotności we wnętrzu
- Występuje znaczna różnica temperatur między zewnętrzem a wnętrzem.
Utrzymuj wilgotność pod kontrolą
Okna mogą parować przy dużych zmianach temperatury i wilgotności. Najczęściej jest to zauważalne rano, po nocnym spadku temperatury. Można to również zauważyć w porze obiadowej i podczas kąpieli. W mgnieniu oka na pobliskich oknach mogą pojawić się drobne kropelki wody z pary wodnej wydostającej się z garnków i spod prysznica. Dobrym pomysłem jest, aby okna były otwarte, gdy wykonywane są czynności powodujące pocenie się okien lub drzwi. Jeśli tego nie zrobimy, para wodna będzie się skraplać, spływać, a w pęknięciach i szczelinach może zacząć rosnąć grzyb.
Właściwe warunki w domu powstają, gdy wilgotność utrzymuje się w granicach 40-50%. Jeśli osiągnie ona 60%, na oknach utworzy się warstwa kropel. Aby okna nie parowały zbyt szybko, należy systematycznie odprowadzać nadmiar wilgoci. Jak to zrobić.
Jak zaparować okna
Istnieje wiele opcji dostępnych, jeśli masz problemy z parującymi oknami
- Wentylacja pomieszczenia jest najlepszym rozwiązaniem.
- Możesz zainstalować system sztucznej wentylacji, aby zapobiec napływowi zimnego powietrza do wnętrza, co mogłoby doprowadzić do zwiększenia kosztów ogrzewania. Świetną inwestycją jest wentylator, który utrzyma wilgotność na odpowiednim poziomie.
- Nawilżacze to również opcja, jeśli potrzebujesz utrzymać kontrolowaną i stałą wilgotność w pomieszczeniu.
- Aby utrzymać odpowiednią wilgotność w domu, można również zatrudnić firmę zajmującą się serwisem oczyszczaczy powietrza.
- Innym sposobem na walkę z zaparowanymi oknami jest inwestycja w nawiewniki. Nawiewniki ciśnieniowe można wykorzystać do utrzymania odpowiedniej temperatury bez konieczności schładzania pomieszczenia. Jest to możliwe dzięki różnicy ciśnień oraz nawiewnikom zależnym od wilgotności.
- Ważne jest, aby sprawdzić drożność i czystość kanałów wentylacyjnych. Może to pomóc w zapobieganiu poceniu się.
Pomimo posiadania odpowiedniej wilgotności i temperatury, parowanie okien nadal jest problemem. Domowe środki zaradcze są najlepsze!
- Pianka do golenia sprawi, że okna będą lśniły i odpychały cząsteczki wody.
- Płyn do spryskiwaczy nie tylko wyczyści Twoje szyby, ale także ograniczy zbieranie się pary wodnej.
- Mieszanka gliceryny, spirytusu w stosunku 1:1 pozostawi na szybie powłokę ochronną, która zapobiegnie osadzaniu się kropel.
Czy okna są podatne na zaparowanie?
Należy wiedzieć, że para wodna osiadająca na oknach może powodować uszkodzenia. Dzieje się tak, gdy para wodna osiada między szybami. Zjawisko to świadczy o rozszczelnieniu skrzydeł, co z kolei oznacza spadek izolacji termicznej. Tego zjawiska nie należy lekceważyć. Bezwzględnie należy natychmiast wymienić okna, w których zgromadziła się woda, na nowe.
Komentarze (0)